خانه / اخبار / ادای احترام ۲ پژوهشگر به «یادگار قلعه‌های نیاکان» /رونمایی از یک کتاب در قلعه ۱۵۰ ساله روستای دوستدار کتاب کریشکی

ادای احترام ۲ پژوهشگر به «یادگار قلعه‌های نیاکان» /رونمایی از یک کتاب در قلعه ۱۵۰ ساله روستای دوستدار کتاب کریشکی

ادای احترام ۲ پژوهشگر به «یادگار قلعه‌های نیاکان»  /رونمایی از یک کتاب در قلعه ۱۵۰ ساله روستای دوستدار کتاب کریشکی

  آیین رونمایی از کتاب «یادگار قلعه‌های نیاکان» نوشته علیرضا شاهرخیان و زهره‌سادات نفیسی در قلب قلعه تاریخی روستای کریشکی استان فارس توسط انجمن اهل قلم فارس برگزار شد.

این کتاب که توسط انتشارات عصر جوان منتشر شده، با محوریت این قلعه است اما آن‌طور که نویسنده کتاب در آیین رونمایی تأکید کرد: تاریخ و فرهنگ بخش اعظمی از جنوب استان فارس و ایراهستان را در بر می گیرد.

علیرضا شاهرخیان دلبستگی به تاریخ جنوب فارس، شمال خیلج فارس و مشاهده شور و اشتیاق مردمان این دیار به پاسداری از تاریخ، آیین‌ها و سنت‌های دست نخورده و زبان باستانی‌شان را انگیزه اصلی خود از تألیف این پژوهش دانست و گفت: هر منطقه از پس‌کرانه‌های خلیج فارس میراث‌دار تاریخی کهن است و هر فرد میراث‌دار تجربه‌های زیسته خود و نیاکان خود است.

وی افزود: خانه پدری ما در یک کیلومتری قلعه باشکوه کریشکی بود که هنوز پابرجاست و خاطرات و تجربه زیستن با اهالی این منطقه انگیزه جدی آغاز نگارش «یادگار قلعه‌های نیاکان» را رقم زد.

وی با بیان این که « کتاب علاوه شناساندن بهتر قلعه کریشکی و ناحیه پیرامون آن، کوشش دارد افزون بر شناخت جغرافیایی، اجتماعی و فرهنگی، دربردارنده تاریخ تطبیقی فشرده‌ای از زمینه‌ها و رویدادهای همبسته با تاریخچه سیاسی جنوب فارس نیز باشد.» ادامه داد: در این پژوهش سعی شده به دیده همسانیِ دو به دو، ارتباط سیاسی و نظامی قلعه کریشکی با حاکمان وقت جنوب فارس و نیز با منطقه شمالی خلیج فارس، بررسی و شناسانده شود.

شاهرخیان در معرفی بیشتر این پژوهش گفت: در کتاب «یادگار قلعه‌های نیاکان» ریشه ایرانیان و تیره‌های متفاوت ساکن در جنوب فارس، زبان و گویش بومی جغرافیای تاریخی و بررسی‌های اقتصادی و اجتماعی، جغرافیای طبیعی، پیشینه فرهنگی، تاریخی و سیاسی جنوب فارس بررسی شده است.

آیین رونمایی از کتاب یادگار قلعه‌های نیاکان با سخنرانی راشد انصاری، شاعر و طنزپرداز نام‌آشنا، محمد رفیع طاهری شاعر، احمد طاهری شاعر، حاج محمود اسفندیاری شاعر، محمود خاتمی شاعر و نویسنده، محمد صادق فریدون نژاد نویسنده و پژوهشگر، هرمز نگهبان شاعر و با حضور حدود ۴۰۰ نفر از اعضای انجمن‌های ادبی شهرها و روستاهای جنوب فارس از جمله انجمن ادبی ارمغان گله دار-اسیر، انجمن بومی محلی لامردون، انجمن ادبی صحبت بیرم، و انجمن های ادبی خنج، گراش، اوز، لارستان و همچنین اهالی روستای کریشکی با اجرای جعفر محسنی، توسط انجمن اهل قلم فارس در محوطه قلعه تاریخی روستای کریشکی که از روستاهای برگزیده جشنواره روستاهای دوستدار کتاب ایران است، برگزار شد.

همچنین ببینید

«روستای امامزاده بزم»‌ سومین مرکز دیار دانایی استان فارس

 دبیر انجمن اهل قلم فارس و مدیرمسئول مؤسسه فرهنگی و هنری سرزمین فرزانگان شیرازاز آغاز …

گزارش تصویری مرکز دیار دانایی روستای امامزاده بزم شهرستان بوانات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *