خانه / اخبار / تقدیر از ۳۰ کودک و نوجوان در روز پاسداشت زبان فارسی/ جشنواره گلستان‌خوانی «خوان نعمت» برگزیدگانش را شناخت

تقدیر از ۳۰ کودک و نوجوان در روز پاسداشت زبان فارسی/ جشنواره گلستان‌خوانی «خوان نعمت» برگزیدگانش را شناخت

جشنواره گلستان‌خوانی کودک و نوجوان خوان نعمت با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد.

هم‌زمان با روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی از ۳۰ کودک و نوجوان برگزیده جشنواره گلستان‌خوانی «خوان نعمت» تقدیر شد.

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در آیین پایانی این جشنواره، زبان را یکی از مهم‌ترین شاخص‌های هویتی هر ملت و عنصر وحدت‌بخش توصیف و خاطرنشان کرد: بی‌توجهی به این شاخصه مهم در عرصه سیاست‌گذاری‌های آموزشی و فرهنگی عواقب تلخی را در پی خواهد داشت.

دکتر غلامرضا خوش‌اقبال ادامه داد: امروز زبان فارسی جزء کامل‌ترین زبان‌های دنیا به شمار می‌رود که حفظ و ادامه حیات خود را طی هزاره گذشته مدیون بزرگانی همچون فردوسی و بیهقی و سعدی است.

وی توجه به آموزه‌ها و آثار این بزرگان را امری ضروری دانست و تأکید کرد: آشنایی کودکان با ادبیات کلاسیک که از مظاهر مهم تعالی زبان فارسی است به دلیل گره خوردگی با مبانی فرهنگی و اخلاقی، آینده فرزندانمان را تأمین خواهد کرد.

این مدرس زبان و ادبیات فارسی دانشگاه، با قدردانی از انجمن اهل قلم فارس در برگزاری جشنواره خوان نعمت گفت: برگزاری چنین رویدادهایی ضمن پاسداشت زبان فارسی در ایجاد انگیزه میان فرزندان و والدین نقش مهمی دارد و باید بیش از گذشته گسترش یابد.

حسن دهقان دبیر انجمن اهل قلم فارس نیز در این مراسم، توجه به هنرهای نمایشی را از وجوه تمایز «خوان نعمت» با سایر جشنواره‌های گلستان‌خوانی دانست و گفت: باید با استفاده از هنرهای جدید و هر ابتکار دیگری، نسل جدید را با ادبیات کهن پیوند زد.

وی با بیان اینکه محتوای گلستان سعدی و سایر شاهکارهای ادبیات تعلیمی گمشده‌های دنیای معاصر و زندگیِ انسانِ امروز هستند تصریح کرد: فرزندی که از کودکی با این مفاهیم گره بخورد در مسیر رشد قدم خواهد گذاشت و چشم‌اندازی روشن در مقابل خود احساس می‌کند.

این شاعر و شیرازپژوه ادامه داد: تعداد آثار ارسال شده به دبیرخانه جشنواره خوان نعمت شوق‌انگیز و دغدغه‌مندی والدین در همراهی فرزندانشان در تولید اثر قابل تحسین بود.

دهقان نقش انجمن‌های ادبی را در کنار آموزش و پرورش در پرداختن به این موضوع مهم ارزیابی و خاطرنشان کرد: امیدواریم اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست‌هایی همچون شورای اداری استان و شورای فرهنگی استان فارس جایگاه انجمن‌های ادبیِ ثبت شده و شناسنامه‌دار را تثبیت کنند تا دستگاه‌های مختلف برای خدمات‌رسانی به این نهادهای مدنیِ ادبی معرفی‌نامه طلب نکنند!

در پایان این مراسم که توسط انجمن اهل قلم استان فارس، با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و حمایت مؤسسه فرهنگی و هنری آفتاب مهر صبا فارس برگزار شد، از برگزیدگان در بخش‌های مختلف جشنواره گلستان‌خوانی کودک و نوجوان «خوان نعمت» تقدیر شد.

احمدرضا باقرپور، آتنا علیزاده و رؤیا ترکان به ترتیب مقام‌های اول تا سوم را کسب کردند و اهورا امانی، هلیا استواری، زینب شبانکاره، امیرمحمد زارع، آوا دهدشتی، هلیا زارع، ملیسا شریف پویا و آرمین حسن‌زاده شایسته تقدیر شدند. از محدثه مختارجاه، مهرسا فرزانه، آوین عباس‌زاده، شمیم عمادی، نازنین فاطمه میرزایی، ناصر احمدی، مهرسا بهرام پور، آرتین سعیدی‌زاده، فاطمه زارع، محیا شیخی، پارمیدا رکن‌منظر، فاطمه رفیعی و هلنا محمدی به خاطر توجه به‌ویژه به هنرهای نمایشی در اجرای گلستان‌خوانی و مهشید بشیری، شادی عمادی، یلدا خرم‌دل، ترنم حسن‌زاده، ثنا بهادری و ماهور کشتگر به‌عنوان کودکان مستعد تقدیر شد.

همچنین ببینید

«روستای امامزاده بزم»‌ سومین مرکز دیار دانایی استان فارس

 دبیر انجمن اهل قلم فارس و مدیرمسئول مؤسسه فرهنگی و هنری سرزمین فرزانگان شیرازاز آغاز …

دسترسی آسان اهالی روستای مقبل‌آباد به کتاب/دومین مرکز ترویج کتابخوانی دیار دانایی در استان فارس گشایش یافت

دومین مرکز ترویج کتابخوانی دیار دانایی استان فارس در روستای مُقبل آباد شهرستان ارسنجان گشایش …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *